Wellhead Bleed and Gauge Valve, 30,000 PSI | #30BV9002-SOG
LOADING IMAGES
30BV9002-SOG 30BV9002-SOG
Parker Autoclave's BV Series wellhead bleed and gauge valves are ideal for instrumentation calibration or sampling. The BV Series is standard in 316 stainless steel material and will perform up to 30,000 PSI. These valves comply with NACE MR0175.
Technical Specifications
  • Stem Type: Needle
  • Pipe O.D. (mm): 14.29 mm
  • Valve Type: Bleed Valve
  • Maximum Working Pressure (psi): 20, 000
  • Connection Type: M562C
  • Maximum Operating Pressure: 1379 bar
  • Pipe Outside Diameter: 9/16 inch
Safety Warning
Item Information
Parker Autoclave's BV and GV Series bleed and gauge valves are a non-rotating rising stem design, working pressures to 30,000 psi (2068 bar). Tubing sizes are 3/8" and 9/16" and are designed to utilize the parker Autoclave Tubing. These valves are 316 stainless steel construction with other options available. Along with their many features these valves provide dependable and trouble free service in wide variety of applications.
Markets:
• Oil and Gas
• Petrochemical
• Chemical
Features/Benefits:
• Tubing sizes are 3/8" and 9/16"
• One inlet and three outlet ports, all 9/16" ports are API test and gauge connection ports
• Non-rotating stem design prevents stem/seat galling
• Metal-to-metal seating for bubble-tight shut-off
• Bleed valve is one piece hex construction allowing easy installation
• Anti-blowout stem design
Applications:
• Process Sampling
• Instrument Calibration
• High Pressure Skid Panels
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
No CAD files available
Ok
x
Related Documents
Selector Guides
Cross Reference Tool
Communities, Blogs & Industry Links
ACS
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way