Direct Operated Check Valve, SAE Flange - Series C5V | #C5V08-350B1
LOADING IMAGES
C5V08-350B1 C5V08-350B1 C5V08-350B1
Click to View CAD Model
C5V08-350B1
Technical Specifications
  • Additional Options: na
  • Cracking Pressure: 0.5 bar
  • Seal Type: Sealing for port A and B
  • DIN Flange Size: SAE61
  • Seal Material: NBR
  • Port Connection: SAE 1
  • Mounting Type: Flanged according SAE
  • Operation Type: Direct
  • Product Series: Check Valve
  • Weight: 0.9 kg
  • Maximum Flow Rate: 200 L/min
  • Maximum Operating Pressure: 350 bar
  • Maximum Operating Temperature: 60 °C
  • Minimum Operating Temperature: -20 °C
  • Body Material: Cast Iron
  • Configuration: n/a
  • Connection Size: n/a
  • Connection Type: Flange
  • Flow Direction: A to B
  • Actuation Type: Mechanical
  • Seal Material: NBR
  • Cracking Pressure: 0.5 bar
Safety Warning
Item Information
Markets:
• Industrial
Features/Benefits:
• Proven, robust design - ensures reliable operation
• SAE61 and SAE62 flange - enables compact design
• Maximum adjustable pressure of 420 bar and flow capacity ranging from 100 l/min to 750 l/min - high performance
• Numerous flow rates and 5 body sealing options - extremely versatile
• Encapsulated spring - keeps it from going solid
• Short delivery time - no warehousing necessary
• Direct operated check valve
• 4 sizes (SAE ¾", 1", 1¼", 1½")