Relief Valves, High Pressure - MAR Series | #9MP712-MARA-10000-2507
LOADING IMAGES
9MP712-MARA-10000-2507
Parker’s MAR Series (Hard and Soft Seat) relief valves provide reliable venting of gases or liquids for set pressures from 1,500 PSI (103 BAR) minimum to 15,000 PSI (1034 bar).
Technical Specifications
  • Inlet Connection: 9/16" MPI
  • Seat Type: Metal Seat
  • Maximum Working Temperature (F): 400
  • Orifice Size: 0.188
  • Maximum Working Pressure (psi): 15000
  • Minimum Working Temperature (F): -423
  • Outlet Connection: 3/4" FNPT
  • Material: Super Duplex
  • Minimum Working Pressure (psi): 10000
  • Maximum Operating Temperature: 400 °F
  • Orifice Size: 0.188 inch
  • Minimum Operating Temperature: -423 °F
  • Maximum Operating Pressure: 15000 psi
  • Inlet Connection Size: 9/16" MPI inch
  • Outlet Connection Size: FNPT 3/4 inch
  • Minimum Operating Pressure: 10000 psi
Safety Warning
Item Information
Parker's MAR Series Relief Valves offer two distinct designs for systems up to 15,000 PSI (1034 bar). One is a hard seat relief valve and the other is a soft seat relief valve. Parker’s MARA Series (Hard Seat) relief valves provide reliable venting of gases or liquids for set pressures from 3,000 psi (206.8 bar) minimum to 15,000 psi (1034 bar). The standard temperature range for all models is -423ºF to 400ºF (-252ºC to 204ºC). A high temperature option to 750ºF (400ºC) is also available. These precision valves are designed for pressure gas systems, cryogenic systems, petrochemical applications and other special systems.
Parker’s MARSA Series (Soft Seat) relief valves utilize a soft seat design for reliable venting of gases at set pressures from 1,500 psi (103 bar) to 15,000 psi (1034 bar). The operating temperature range is 32ºF (0ºC) to 400ºF (204ºF). The soft seat design provides bubble tight sealing, repeatable pop-off, and reseat. Additionally, soft seat valves provide a higher cycle life than metal seat relief valves. These precision valves are designed for pressure gas systems, where zero leakage is critical. They are not recommended for liquid nitrogen or liquid carbon dioxide, which produce gas at cryogenic temperatures upon relief. Relief valves are designed to open proportionally to increasing pressure. Therefore, they are not recommended for applications requiring immediate full valve flow at set pressure (such as decompositions, polymerizations, etc.). Full flow of relief valve is defined at 10% over set pressure.
Markets:
• Chemical Processing
• Petrochemical
• Research
• Power
Features/Benefits:
• Hard and Soft Seat designs
• NPT High Pressure End Connections
• Heat code traceability
• High Cycle Life
• Large Filter Areas
Applications:
• Process Control Lines
• Pressure Gas Systems
• High Pressure Equipment Protection
• Cryogenic Systems
Read More Show Less
CAD Drawings + Files
No CAD files available
Ok
x
Related Documents
Selector Guides
Cross Reference Tool
Communities, Blogs & Industry Links
ACS
×
Find a Distributor
Where to Buy
Local Contact
Parker Hannifin Corporation
Instrumentation Products Division
1005 A Cleaner Way