Quick Coupling with French Profile, Series 608/612 | #608KFTF12MVN
LOADING IMAGES
608KFTF12MVN
Click to View CAD Model
Quick coupling system with nominal diameter 8/12 for tempering and cooling applications up to 20 bar. Coupling system with with French Profile. Available made of brass.
Technical Specifications
  • Connection Size: 12x1.5 MM
  • Body Material: Brass
  • Coupling Half: Coupler
  • Function: Straight-Through
  • Diameter Nominal (DN): 8
  • Length (mm): 65
  • Connection Type: Hose Barb
  • Seal Material: FKM
  • Maximum Operating Temperature: 200 °C, 392 °F
  • Maximum Operating Pressure: 20 bar, 290 psi
  • Valve Included: No
  • Outside Diameter: 20 mm
  • Hex Size: n/a
  • Minimum Operating Temperature: -15 °C, 5 °F
  • Weight: 0.066 kg
  • Product Series: Series 608
  • Diameter: 8 mm
  • Flow Rate: 32 L/min (water)
  • Interchange Type: French Profile
  • Brand: Parker, Rectus
  • Connection Size: 12 mm
  • Length: 65 mm